Pro zlepšení služeb používáme cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami. Přečtěte si více o tom, jak cookies používáme a jak je můžete případně odmítnout.
Šikana vztahující se k výkonu práce (work-related bullying).
Šikana osobního charakteru (personal bullying).
Co děláte, pokud jste nadřízeným nebo správcem problémového zaměstnance? Co když jste cílem šikanování? Ukázky ve videu, abyste se naučili, jak zastavit šikanování a přeměnit dysfunkční prostředí na zdravé, produktivní a příjemné místo pro práci.
Působení na možnosti terorizované osoby či oběti mobbingu adekvátně komunikovat
Působení na možnosti oběti udržovat společenské styky
Působení na možnosti oběti udržet si osobní pověst
Působení na pracovní situaci oběti
Působení na fyzické zdraví oběti
(Beňo Pavel – Můj šéf, můj nepřítel, Jakub Chromý – Násilí na pracovišti)
1. Vše začíná konfliktem, který se konstruktivně neřeší – podle Kratze předchází každému mobbingu konflikt, který nebyl správně urovnán. Cituje Herakleita, který řekl, že „boj je otcem všeho.“ S konfliktem se setkáme tam, kde nastane napjatá situace, v níž se dvě na sobě závislé strany důrazně pokoušejí jednat navzájem neslučitelnými způsoby a uvědomující si, že jsou protivníci.
2. Systematicky vykonávaný psychický teror – jestliže se konflikt nevyřeší konstruktivně, změní se ojedinělé jízlivosti, zášti nebo zákeřnosti v systematický a cílený psychický teror. Nevyřešený konflikt ustoupí do pozadí a při pozdější analýze už nikdo ani neví, jaké různice mobbing vyvolaly. Šikanovaná osoba je zatlačena do role oběti a vydána napospas nepřetržitým útokům původce mobbingu. Je čím dál zranitelnější a citlivější a neustále se zhoršuje její psychický a fyzický stav. Postupně to ochromí její odolnost; není schopna „vykrývat“ cílené výpady, neboť se tomu její organismus brání. Oběť ztrácí sebedůvěru, sílí u ní symptomy stresu a dostavuje se strach o holou existenci. Trpí stále intenzivnějšími pocity strachu a izolace, pochybuje o sobě čím dál častěji a projevují se u ní psychosomatické poruchy. Tlaku se snaží čelit absencemi a je stále méně schopna řešit situace. Roste nejistota a vytěsňování z kolektivu. Oběť se chová tak, jak od ní její trýznitel očekává. Pak se přidávají i spolupracovníci, kteří dojdou k přesvědčení, že by se klidně obešli bez dotyčného a že je pro ostatní jen stále větší přítěží.
Mezi mobberovy zlomyslnosti patří:
3. Reaguje personální vedení (zveřejnění případu a zásah nadřízeného) – pokud nadřízení delší dobu odbývali střety mezi zaměstnanci s tím, že jde o jejich soukromou záležitost, o přechodné hádky a projevy špatné nálady, budou přinuceni aktivně zasáhnout ve chvíli, kdy klesne pracovní výkon celého oddělení. Mobbing snižuje výkon; oběť mobbingu není schopna pracovat naplno a mobber plýtvá časem a energií na další útoky, což se odráží na chodu a financích společnosti.
Mobber obvykle dosáhl toho, co požadoval, firma začíná řešit problémy příliš pozdě a pokusy o urovnání sporu jsou neúspěšné. V tomto pokročilém stadiu je většinou pozdě. Původce mobbingu si upevnil své postavení, neprojevuje pochopení a nesnaží se zanechat asociálního chování. Personalisté hodnotí většinou situaci stejně jako mobber, který zůstává nepotrestán. Veškerá obvinění směřují spíše k šikanované osobě, která už nemá sílu se bránit, výkon se snižuje a nakonec je všemi hodnocena jako neschopná a je přeložena na další oddělení, což může po opětovném testování kolegů skončit dalším mobbingem.
4. Oběť mobbingu je vyloučena z podnikového společenství – pokud ani přeložení problém nevyřeší, bývá téměř pravidlem rozloučit se s obětí co nejrychleji, aby nedošlo k ještě větším škodám. Protože tomu však brání pracovně-právní předpisy a není možno zaměstnance s těmito důvody propustit, je nepřímo tlačen k odchodu z firmy. Kvůli vyčerpání odchází oběť obvykle dobrovolně, nebo je odstavena na vedlejší kolej, což ji dříve či později k odchodu „dohodou“ přinutí.
Po tomto procesu mnohdy není oběť mobbingu schopna nastoupit do nového pracovního poměru, protože je třeba nejprve dlouhou medicínskou rehabilitací „napravit“ zdravotní následky mobbingu, nebo nezpůsobilost k výkonu výdělečné činnosti vyřeší příslušný důchod. Šikanované osoby trpí psychosomatickými onemocněními, která jim brání kvalitně vykonávat zaměstnání.